Mon September 20, 2021   |   دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰  
   
 
 
  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما      صفحه اصلی  |  اخبار و رویدادها  |  پیام ها و اطلاعیه ها  |  مناقصات و مزایدات  |  مقالات و نوشته ها  |  گالری تصاویر
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/١٢/١٢ تعداد بازدیـد : ٢٠٠   بازگشت
 
 
 


نمايش تاريخ همدان با جلوه مشاهير به شکل سرديس


گفت و گو با محمدحسين يزداني راد عضو هيات داوري تصويرسازي مشاهير و مفاخر نخستين سمپوزيوم مجسمه سازي همدان

 

 

 تاکيد يکي از کارشناسان تاريخ

نمايش تاريخ همدان با جلوه مشاهير به شکل سرديس

محمدحسين يزداني‌راد با کارنامه علمي دکتراي تاريخ بيشتر در حوزه ضبط و جمع‌آوري تاريخ شفاهي معاصر فعاليت دارد و در حال حاضر کارشناس مسئول بخش تاريخ شفاهي در سازمان اسناد و کتابخانه ملي ايران (مديريت غرب کشور) است. کتاب‌هاي «در پرتگاه حادثه» با روايت زندگي‌نامه اکبر اعتماد، «فرهنگ عاميانه همدان به روايت ميرزا علي‌اکبر»، «گردشگر تصوير سينما به روايت مسعود جعفري جوزاني»، درآمدي بر شهرسازي معاصر همدان و تاريخ اقتصادي همدان از جمله آثار منتشر شده به نويسندگي و پژوهش يزداني‌راد در بازار نشر ديده مي‌شود.

استفاده از آراي تاريخي براي تصويرسازي مشاهير همدان توسط سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهري شهرداري همدان به عنوان ميزبان برگزارکننده سمپوزيوم ملي مجسمه‌سازي در اين شهر موجب شد تا بخش‌هاي پژوهشي اين رويداد فرهنگي و هنري بر عهده يزداني‌راد گذاشته شود. با او درباره کارهاي انجام شده و ديدگاهش نسبت به ساخت سرديس مشاهير کهن‌شهر همدان گفت و گو کرديم.

نويسنده کتاب «فرهنگ عاميانه همدان» با پيشنهاد ساخت موزه مشاهير همدان مي‌گويد: تداوم برگزاري سمپوزيوم ملي مجسمه‌سازي همدان مي‌تواند به شکل‌گيري موزه مشاهير شهر نيز منجر شود که بسيار نتيجه‌بخش است.

يزداني‌راد با توجه به پژوهش‌هاي تاريخي و فرهنگي خود معتقد است: مي‌توان گفت شهر همدان به نسبت جمعيت آن يکي از شهرهاي پرتعداد چهره‌هاي فرهنگي و تاريخي است. در کنار نصب و ساخت سرديس‌ چهره فرهنگي شهر براي تکميل کار، مي‌توان براي انتشار زندگي‌نامه و آثار او برنامه‌ريزي کرد تا بتوان به مخاطبان بيشتري از شهروندان در سطوح مختلف سني آگاهي‌بخشي کرد.

دانش‌آموخته و پژوهشگر تاريخ به ويژه تاريخ همدان درباره ساخت تنديس مشاهير شهر افزود است: حداقل کاري که مي‌توان براي يادآوري نام و زندگي مشاهير يک شهر مي‌توان انجام داد نصب تنديس آنان در شهري پربازديد است. چرا که اکنون بسياري از اين شخصيت‌ها شناخته شده نيستند و مي‌توانيم با نمايش چهره و زندگي‌نامه‌اي مختصر ايشان را از محاق فراموشي بيرون بياوريم. بسياري از شخصيت‌ها که فاصله زماني طولاني نسبت به زمان حال دارند در غبار گمنامي و فراموشي قرار گرفته‌اند و بسياري از جوانان نسل امروز با آنان هم آشنايي ندارند. پس چه بهتر با نصب تنديس مشاهير در مراکز فرهنگي، گردشگري و يا آموزشي و رفت و آمد روزانه به شناخت بيشتر ايشان براي نسل آتي مملکت کمک کنيم.

محمدحسين يزداني‌راد درباره استفاده از تصويرسازي و چگونگي جلوه‌گري سرديس توسط هنرمند مجسمه‌ساز مي‌گويد: اولا در بحث خلق سرديس‌هاي مشاهير بايد توجه داشت تصويري مشخص و آشکار از ايشان موجود نيست و فقط از طريق آثار ايشان و دوره تاريخي زندگي مي‌توان شخصيت او را بازسازي کنيم. اين مهم مستلزم همکاري هنرمندان مجسمه‌ساز با اهالي تاريخ است. کاري که خوشبختانه سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهرداري همدان پيش از برگزاري اين سمپوزيوم به آن توجه کرده است و با توجه اين سازمان ارتباط خوبي با هنرمندان مجسمه‌ساز شکل گرفت. از طرفي با مقايسه وجوه متمايز زندگي در دوره‌هاي تاريخي مختلف به عنوان مثال دوران سلجوقيان و آل‌بويه بخش‌هايي مانند شاخصه‌هاي فرهنگي و يا شکل پوشش آشکار مي‌شود.

يزداني‌راد با تاکيد بر اهميت وجود سرديس‌هاي مشاهير افزود: نصب سرديس‌ها در فضاهاي مناسب شهري باعث رشد و اعتلاي فرهنگي شهروندان خواهد شد چرا که مشاهير هر شهر بخشي از ميراث ماندگار تاريخي ما هستند و لازم است ما به عنوان يک ايراني با گذشته تاريخي خودمان آشنا شويم. با نصب سرديس‌ها مي‌توان براي نسل جوان کشور نسبت به مطالعه آثار مشاهير شهر ايجاد کنجکاوي کرد.

وي توجه شهروندان را به سابقه تاريخي محله‌هاي کهن شهر جلب کرده و مي‌گويد: براي بازنمايي هويت تاريخي يک شهر در کنار نصب سرديس‌هاي مشاهير مي‌توان کتيبه‌هايي با توضيح تاريخچه محله در مکان مورد نظر نصب کرد. اين رويداد مي‌تواند با وجود محله‌هاي قديمي در شهر همدان نيز رخ بدهد.

يزداني‌راد براي جانمايي درست سرديس‌ها و کتيبه‌هاي گفته شده استفاده از نظرات متخصصان معمار، شهرساز و جامعه‌شناس را لازم دانسته و معابر مهم شهر، مراکز فرهنگي و علمي مانند دانشگاه‌ها را از جمله موارد قابل پيشنهاد مي‌داند.

 
     
 
 
 
 
© 2010 - 2021  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢ کاربران آنلاین :
۵۰۶,۴۸۰ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
سازمان زیباسازی شهر تهران
وب سایت شهر و منظر
وب سایت هنرهای تجسمی
انجمن طراحی شهری
منابع طراحی شهری معتبر دنیا
منابع طراحی شهری معتبر دنیا
 
لینک های مرتبط
شهرداری همدان
شورای اسلامی شهر همدان
معاونت خدمات شهری
سازمان پارک ها و فضای سبز
 
دسترسی سریع 
اخبار و رویدادها
پیام ها و اطلاعیه ها
مناقصات و مزایدات
طرح ها و پروژه ها
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان