Mon September 20, 2021   |   دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰  
   
 
 
  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما      صفحه اصلی  |  اخبار و رویدادها  |  پیام ها و اطلاعیه ها  |  مناقصات و مزایدات  |  مقالات و نوشته ها  |  گالری تصاویر
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/١٢/٠٣ تعداد بازدیـد : ٢٠٣   بازگشت
 
 
 


گردهمايي مشاهير همدان در حضور شهروندان


گفتگو با حسين اردلاني عضو هيات داوري تصويرسازي مشاهير و مفاخر نخستين سمپوزيوم مجسمه سازي همدان

 

 

 

گردهمايي مشاهير همدان در حضور شهروندان

 

حسين اردلاني، نقاش، مدرس دانشگاه و از اعضاي هيات داوري تصويرگري مشاهير و مفاخر سمپوزيوم ملي مجسمه‌سازي همدان معتقد است سرديس مشاهير به چشم مي‌آيند اگر در يک مجموعه جمع شوند.

وي افزود : ابتدا بايد تعريف جامعي از فرهنگ و هنر داشته باشيم و سپس آن را در جنبه‌هاي متفاوت هنري مانند ادبيات تکثير کنيم تا بر حسب آن‌ها به طوري‌که نمايان‌گر فرهنگ همدان باشد بتوان سياست‌گذاري کرد. فرهنگ همدان نه صرفا بر آثار باستاني و قدمت تاريخي بلکه در فضاهاي اجتماعي و پوياي معرف فرهنگ عمومي تعريف مي‌شود و ويژگي‌هاي خود را مي‌گويد. بايد روي آن‌ها متمرکز شد.

حسين اردلاني درباره ارزيابي مکان نصب و ساخت سرديس در فضاهاي شهري و اثرگذاري بروي تعاملات فرهنگي و اجتماعي شهروندان تاکيد کرد: سرديس‌هاي مشاهير همدان در صورتي‌که به شکل مجموعه باشند اثرگذاري بهتري خواهند داشت براي معرفي و ايجاد توجه عمومي در شهر. سرديس‌هاي مشاهير اگر در فضاهاي متمرکز شهري نصب شوند مي‌توانند به خوبي براي همگان معرفي شوند پرهيز از آلودگي بصري يا تنوعي از فضاي سبز داشته باشد تا تمرکز را نسبت به خود کمتر کنند و اين سرديس‌ها در فضاي سبز پنهان شوند.

اردلاني عنوان کرد: بنابراين جانمايي براي هر اثر هنري بسيار اهميت دارد چرا که سرديس‌هاي شهري در مجموعه آثار هنري محيطي ارزيابي مي‌شوند و محل نصب سرديس اهميت دو چنداني براي ايجاد توجه عمومي و دستيابي به هدف‌هاي پيش‌بيني‌شده دارد. نورپردازي، ايجاد اختلاف سطح و متمايز کردن سرديس از جنس پايه و اختلاف رنگي يک اثر هنري در يک محيط شهري برجسته شده و چشم‌نواز مي‌شود. با شناخت عناصر بصري و فراهم‌کردن ملزومات محيطي پس از نصب سرديس شاهد توجه عمومي شهروندان خواهيم بود.

هنرمند و مدرس دانشگاه براي جانمايي درست سرديس‌هاي مشاهير در يک شهر تصريح کرد: همدان يک باغ‌شهر است و از هر طرف به باغ و طبيعت و فضاي سبز منتهي مي‌شود. وجود فضاهاي شهري در کنار باغ‌ها و فضاي سبز موجب شده کمتر شاهد آلودگي در همدان باشيم. اثر هنري در همدان بايد وابستگي خود را به طبيعت حفظ کند و اين نکته مي‌تواند براي هنرمندان در استفاده از مصالح اقليمي مانند سنگ موثر باشد. در کتاب تاريخ تحليلي نقاشان معاصر همدان که بزودي توسط حوزه هنري استان در قالب دانشنامه منتشر مي‌شود گفته شده که بيشتر هنرمندان شهر  به ويژه نقاشان همداني حتما به الوند سر مي‌زنند تا از طبيعت در کار خود استفاده کنند.

 
     
 
 
 
 
© 2010 - 2021  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١١ کاربران آنلاین :
۵۰۶,۴۸۹ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
سازمان زیباسازی شهر تهران
وب سایت شهر و منظر
وب سایت هنرهای تجسمی
انجمن طراحی شهری
منابع طراحی شهری معتبر دنیا
منابع طراحی شهری معتبر دنیا
 
لینک های مرتبط
شهرداری همدان
شورای اسلامی شهر همدان
معاونت خدمات شهری
سازمان پارک ها و فضای سبز
 
دسترسی سریع 
اخبار و رویدادها
پیام ها و اطلاعیه ها
مناقصات و مزایدات
طرح ها و پروژه ها
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان