Sat November 28, 2020   |   شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹  
   
 
 
  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما      صفحه اصلی  |  اخبار و رویدادها  |  پیام ها و اطلاعیه ها  |  مناقصات و مزایدات  |  مقالات و نوشته ها  |  گالری تصاویر
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/١٠/٢۶ تعداد بازدیـد : ۵١۵   بازگشت
 
 
 


روابط عمومی سازمان سیما ، منظر و فضای سبز شهری


عملیات هرس اصولی درختا ن سطح شهر

 

 

به نقل از روابط عمومی سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری شهرداری همدان مدیر عامل سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری بیان کرد: با توجه به فرا رسیدن فصل  هرس زمستانه، برنامه هرس درختان در نقاط مختلف شهر از جمله پارک­ها، معابر اصلی و فرعی ، رفیوژها با نظارت و رعایت نکات فنی و علمی در دستور کار سازمان قرار دارد. مدیر عامل سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری هدف از اجرای این عملیات را  می توان به حذف شاخه های خشک، آفت زده و بیمار، کاهش تاج پوشش درختان و فرم دهی آنها، کاهش مصرف آب، جوان سازی و تحریک رشد در درختان مسن، افزایش نفوذ نور و جلوگیری از رشد آفات و بیماریهای گیاهی و کاهش رقابت درختان همجوار و کاهش استفاده از سموم شیمیایی در بحث سمپاشی اشاره کرد.

وی علاوه بر موارد یاد شده به کاهش ریسک خطر و مزاحمت برای شهروندان گرامی که  ناشی از شکستن و سقوط درختان بر اثر تند بادها، بارش برف سنگین و ایجاد خسارت مالی و جانی برای شهروندان، خودروها و ابنیه و مسیرهای خطوط انتقال برق اشاره نمود.

مهدی آزادافزود:ایجاد رضایتمندی برای شهروندان به خصوص کسبه و ایجاد فرهنگ سازی و پیشگیری از تخریب فضای سبز و هرس های خود سرانه و غیر علمی و ایجاد دید کافی برای رانندگان در تقاطع های  اصلی و فرعی حاصل انجام صحیح و کارشناسی شده هرس زمستانه گونه های گیاهی می باشد.

با توجه به حساسیت اهمیت و ارزش درختان سطح شهر به عنوان ریه های جوامع شهری سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی تئوری و عملی برای کلیه کارشناسان، پیمانکاران و باغبانان با هماهنگی و همکاری اساتید دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان  همدان نمود.

مدیر عامل سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری افزود:جهت هماهنگی و زمان بندی و تعیین اولویت های هرس مناطق چهارگانه جلسات متعدد کارشناسی با حضور کارشناسان  سازمان پس از تدوین دستورالعمل های لازم برنامه هرس در 15 آذر ماه بصورت هماهنگ در سطح شهر آغاز گردید. در این راستا اصول ایمنی و نکات فنی از قبیل بکارگیری سیلندرهای ترافیکی و ضد عفونی ادوات هرس رعایت شد در حین اجرای عملیات هرس بازدیدهای مکرر و روزانه توسط کارشناسان و مسئولین فضای سبز مناطق چهارگانه و معاونت فنی اجرای سازمان انجام گردید.

مهدی آزاد بیان کرد:جهت بررسی صحت و سقم انجام این عملیات در چند نوبت بازدیدها و جلسات مشترک با جناب آقای دکتر عسگری از اعضای محترم  هیئت علمی دانشکده کشاورزی بوعلی سینا و جناب آقای دکتر اسدیان ریاست محترم مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان همدان برگزار گردید که خوشبختانه صحت انجام هرس مورد تائید این اساتید قرار گرفت.

 قاسم اسدیان بیان داشت: هرس را می توان در تابستان و همچنین در زمستان انجام داد و از نظر شدت عمل می توان متناسب با نوع درخت بصورت ضعیف، متوسط و شدید عمل کرد، در برخی از موارد کاهش ارتفاع گیاه مد نظر است در پاره ای از مواردکاهش حجم تاج پوشش و سبک کردن اندام هوائی مورد نظر است.

رئیس مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان همدان افزود: عموما درختان پهن برگ و خزان کننده را هرس می نمایند و گیاهانی نظیر: نارون، صنوبر ، بید توت، نمدار و بلوط را با شدت هرس نمود و گیاهانی نظیر افرا، عرعر و زبان گنجشک را بصورت متوسط و گیاهانی نظیر راش، و اغلب سوزنی برگان را به صورت ضعیف و کم هرس نمود.

بطور کلی در استان های سردسیر با بارش های سنگین برف شایسته است نسبت به هرس شدید با حفظ شاخه های فرعی مناسب اقدام نمود تا علاوه بر حفظ درخت نسبت به سبک نمودن و افزایش قدرت تحمل و مقاومت تنه و شاخه های اصلی عمل کرد. شهرداری ها ناگزیر به انجام هرس شدید و متوسط در درختان در فصول سرد سال می باشند تا معابر مناسب تردد ایجاد گرددو خسارات ناشی از شکستن و بادگیری درختان را کاهش یابد

 
     
 
 
 
 
© 2010 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١ کاربران آنلاین :
۴۳۸,۰۲۴ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
سازمان زیباسازی شهر تهران
وب سایت شهر و منظر
وب سایت هنرهای تجسمی
انجمن طراحی شهری
منابع طراحی شهری معتبر دنیا
منابع طراحی شهری معتبر دنیا
 
لینک های مرتبط
شهرداری همدان
شورای اسلامی شهر همدان
معاونت خدمات شهری
سازمان پارک ها و فضای سبز
 
دسترسی سریع 
اخبار و رویدادها
پیام ها و اطلاعیه ها
مناقصات و مزایدات
طرح ها و پروژه ها
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان