Mon March 25, 2019   |   دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸  
   
 
 
  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما      صفحه اصلی  |  اخبار و رویدادها  |  پیام ها و اطلاعیه ها  |  مناقصات و مزایدات  |  مقالات و نوشته ها  |  گالری تصاویر
بابک مهدي آزاد
سرپرست ســازمان سيما،منظر و فضاي سبز شهري
     طرح ها و پروژه ها
طرح و اجرای ساماندهی سیما و منظر میدان امام(ره)
ساماندهی جداره های محوطه توریستی گنج نامه
نورپردازي درختان بلوار خواجه رشيد
بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١٢/١٣ تعداد بازدیـد : ٣٣١   بازگشت
 
 
 


روابط عمومي سازمان سيما،منظر و فضاي سبز شهري


همدان درخت مي خواهد

 

 

 همدان- امير متقي- خبرنگار همشهري: همدان در مقايسه با ساير شهر‌هاي مشابه سرانه فضاي سبز کمتري داردوتوزيع اين فضا در همه محله‌هاي شهر عادلانه نيست. استاندارد جهاني سرانه فضاي سبز شهري 25 مترمربع براي هر شهروند است. در حالي که اين آمار در همدان 10/1 مترمرمربع است در سال‌هاي اخير مسئولان تلاش‌هايي براي بهبود فضاي سبز انجام داده‌اند.
پارک 420 هکتاري
سرپرست معاونت خدمات شهري شهرداري همدان با بيان اين که اکنون در شهر همدان 620‌ هکتار فضاي سبز دست کاشت در قالب 132 بوستان‌ محله‌اي، منطقه‌اي، نواري و حاشيه‌اي داريم، به همشهري مي‌گويد: در حال حاضر سرانه فضاي سبز براي شهروندان همداني10/1 مترمربع است.
 وحيد علي‌ضمير مي‌افزايد: با انعقاد تفاهم‌نامه‌اي مشترک با منابع طبيعي ساخت فضاي سبزي به وسعت 420 هکتار را در نزديکي سد اکباتان در دستور کار داريم. مقدمات کار انجام شده و کار به مرحله طراحي توسط مشاور رسيده است. با اجراي اين فضاي تفرجي که به صورت پارک جنگلي و کوهستان اجرا خواهد شد. سرانه فضاي سبز شهروندان همداني به 16 تا 17 متر‌مربع افزايش مي‌يابد و فضاي جديدي به لحاظ گذران اوقات فراغت در اين منطقه در دسترس مردم شهر خواهد بود. فاصله زماني اين منطقه سبز شهري همدان هم تا مرکز شهر هم بيش از 20 دقيقه نيست.
علي‌ضمير ادامه مي‌دهد: نمونه اين فضاي سبز شهري در کلانشهر اصفهان در فاصله بيشتري از شهر اجرا شده است و مردم اين شهر از آن استقبال گسترده‌اي دارند. قبل از اجراي اين طرح در شهر همدان، شهروندان همدان از اطراف سد اکباتان براي گذران اوقات فراغت خود استفاده مي‌کردند اما هيچ امکاناتي نداشتند. پيرامون سد اکباتان همه امکانات حوزه گردشگري شهري( نماز‌خانه، سامانه بهداشتي، بوفه، پاسگاه پليس، آلاچيق، باربيکيو، چراغ‌هاي روشنايي و غيره) را طراحي و اجرا خواهيم کرد تا پيرامون سد بوستاني کوهستاني ايجاد شود.
هفته درختکاري
سرپرست معاونت خدمات شهري شهرداري همدان با بيان اينکه امسال درهفته درختکاري، ساخت بوستان ديگري در تپه مصلاي همدان را در دستور کار داريم. مي‌گويد: در اين بخش از شهر هم 2 تا 3 هکتار فضاي سبز جديد(بوستان نيايش) با کاشت بيش از 1500 گونه گياهي متناسب با اقليم شهر همدان ساخته مي‌شود. همچنين 20 هزار نهال مثمر و غير‌مثمر از گونه‌هاي آلبالو، گيلاس، سيب و زرد‌آلو، آيلان(عرعر)، اقاقيا، افرا، توت توکازا و چنار در بين مردم شهر توزيع مي‌شود.
وي با اشاره بر اينکه روش توزيع هم با سال قبل که چند ايستگاه توزيع نهال در مناطق چهار‌گانه شهرداري داشتيم، متفاوت است. ادامه مي‌دهد: همه شهرونداني که به کاشت اين گونه‌هاي گياهي در محيط سکونت يا کار خود علاقمند هستند، بايد با وارد کردن شماره ملي خود در سايت سازمان سيما‌ و منظر و فضاي سبز شهري شهرداري همدان براي دريافت نهال ثبت نام کنند. بعد آنها به اين سازمان مراجعه مي‌کنند و حواله نهال مورد نياز را تحويل مي‌گيرند. به هر نفر هم حواله دريافت بيش از 5 نهال تحويل نمي‌شود. شهروندان بايد نهال‌ها را از محل توليد نهال‌ها در اطراف شهر همدان تحويل بگيرند. اين اساس مشخص مي‌شود چه تعداد نهال، از چه نوعي بين شهروندان توزيع شده است و کدام شهروندان اين نهال‌ها را دريافت و کجا کاشته‌اند. دليل آن هم اين است که سال‌هاي قبل بخشي‌ از نهال‌هاي توزيع شده کاشته نشد. اين طرح با مشارکت شهرداري و اداره منابع طبيعي، جهاد‌کشاورزي اجرا مي‌شود و تامين بخشي از اين‌نهال‌ها را اين اداره‌ها پذيرفته‌اند.
سرپرست معاونت خدمات شهري شهرداري همدان درباره اهميت مشارکت شهروندان  به همشهري مي‌گويد: اين معاونت با همکاري سازمان سيما و منظر و فضاي سبز شهري شهرداري همدان هر سال برنامه‌هايي براي افزايش سرانه فضاي سبز و حفظ آن دارد. دراين بين هم همکاري، تعامل و مشارکت شهروندان در نگهداري و توسعه فضاي سبز شهري اهميتي خاص دارد چرا که شهرداري کاشت فضاي سبز و نگهداري از آن را بر عهده دارد.
وحيد علي ضمير ادامه مي‌دهد: اگر شهروندان به حفظ فضاي سبز بي‌توجه باشند اين فضا‌ها که با پرداخت عوارض از سوي خود شهروندان براي رفاه و آسايش آنان فراهم شده است، آسيب مي‌بينند و سرانه شهروندي آنان دراين حوزه کاهش مي‌يابد، در نتيجه مبلغ پرداختي مردم هدر مي‌رود.
  علي‌ضمير با اشاره به شعار هفته درختکاري که «يک درخت براي مادرم» است، مي‌افزايد: در هفته درختکاري امسال مانند گذشته برنامه‌ نهادينه کردن فرهنگ کاشت درخت و حفظ آن را در قالب حضور بانوان در بوستان بانوان شهر(زرين بدرقه) در کوچه مشکي در نظرداريم که تعدادي نهال به صورت نمادين کاشته مي‌شود. همچنين امسال کاشت 8 هزار نهال هم به ياد شهدا در نقاط مختلف شهر همدان در برنامه هفته درختکاري شهرداري قرار دارد. در تپه مصلي کاشت نهال‌هاي بادام تلخ و سوزني‌برگ‌ها مدنظر است.

سرپرست معاونت خدمات شهري شهرداري همدان با بيان اين که در بوستان فردوسي(کودک) برنامه‌اي خاص براي کودکان اجرا مي‌شود، اضافه مي‌کند: در اين هفته همچنين کارناوالي‌ با نماد عمو باغبان(عروسک) با همکاري هيات دوچرخه‌سواري در شهر براي نهادينه کردن فرهنگ کاشت درخت به حرکت در‌مي‌آيد. ساماندهي ورودي‌هاي شهر به لحاظ فضاي سبز را هم آغاز کرده‌ايم نمونه آن اکنون در مجاورت باغ‌بهشت در حال اجرا است. در هفته درختکاري از 4 کارگر نمونه فضاي سبز شهري هم تقدير خواهيم کرد.

 
     
 
 
 
 
© 2010 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١۴ کاربران آنلاین :
۳۹۳,۰۱۹ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
سازمان زیباسازی شهر تهران
وب سایت شهر و منظر
وب سایت هنرهای تجسمی
انجمن طراحی شهری
منابع طراحی شهری معتبر دنیا
منابع طراحی شهری معتبر دنیا
 
لینک های مرتبط
شهرداری همدان
شورای اسلامی شهر همدان
معاونت خدمات شهری
سازمان پارک ها و فضای سبز
 
دسترسی سریع 
اخبار و رویدادها
پیام ها و اطلاعیه ها
مناقصات و مزایدات
طرح ها و پروژه ها
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان